Nemzetközi és Alkalmazott Közgazdaságtan Tanszék munkatársainak kutatási területei

Dr. Bakó Ferenc: Hálózatelmélet és gazdasági hálózatok

A hálózatelmélet alkalmazása révén képesek vagyunk megérteni és modellezni a gazdasági rendszerek komplex struktúráit és dinamikáját. Kutatásaimban főként a hálózatok elemzési eljárásokban való alkalmazhatóságát vizsgálom, különös tekintettel a visibility graph (láthatósági gráf) módszerre. A gazdasági hálózatok elemzése során azonosíthatók a piaci szereplők közötti kapcsolatok, így felfedve a gazdasági viselkedés és döntéshozatal rejtett mintázatait. Ezen módszerek segítségével vizsgálhatjuk a pénzügyi piacok integrációját és annak hatását a globális gazdaságra. Kutatásom során kiemelt figyelmet fordítok a hálózatok stabilitására és sebezhetőségére, különös tekintettel a pénzügyi válságokra. A gazdasági hálózatok topológiájának elemzése lehetővé teszi a rendszerszintű kockázatok és az innovációs folyamatok jobb megértését.

Fenntartható fejlődés és klímaszorongás

Kutatásaim középpontjában a fenntartható fejlődés megvalósítása áll, melynek során vizsgálom a környezetvédelem és gazdasági növekedés közötti egyensúly megteremtésének lehetőségeit. A klímaszorongás egyre gyakoribb jelenség a társadalomban, ezért fontos megérteni, hogyan befolyásolja az emberek mentális egészségét és életmódját. A fenntartható fejlődés eléréséhez szükséges stratégiák kidolgozása érdekében interdiszciplináris megközelítést alkalmazok, bevonva a gazdaságtudomány, szociológia és környezetvédelem eszköztárát. Kutatásaimban hangsúlyt fektetek a klímaváltozás elleni küzdelem gazdasági és társadalmi aspektusainak feltárására, beleértve a megújuló energiaforrások szerepét is. Emellett vizsgálom, hogy a klímaszorongás hogyan motiválhatja a fenntarthatóbb életmód kialakítását és a közösségi cselekvést a környezetvédelem érdekében.

Dr. Baracskai Zoltán:  A döntéshozó gondolkodása a hibrid valóságban 

Dr. Berde Éva: A demográfiai és a gazdasági folyamatok közti kölcsönhatásokat, a munkaerőpiac demográfiai és technikai változásokat érintő kérdésit vizsgálom. A Tömeges Nyílt Online Kurzusok és az e-tanulás egyéb formái tartoznak a kutatási területemhez.

Dr. Bándy Katalin: Kutatásaim középpontjában Dél-Korea gazdasága, társadalma és nemzetközi kapcsolatai; Migráció, integráció, társadalmi mobilitás, hallgatói mobilitás; Európai Unió: politika, szakpolitikák; Vállalatok felelősségvállalása (CR, CSR); témakörei állnak.

Dr. Czipf Csongor: Emberi érték alapú vállalatértékelés, energetikai és megtérülés számítások, fenntarthatóság.

Csányiné Dr. Szemerédi Eszter: Társadalmi és környezet igazságosság,  ökoszisztéma szolgáltatások közgazdasági értékelése,  vállalati energiahatékonyság.

Heimné Rácz Éva: A kutatási területem a koreai-magyar külgazdasági kapcsolatokra fókuszál, különös tekintettel a közvetlen külföldi tőkebefektetések, a külkereskedelem és a politikai kapcsolatok területére.

Dr. Imre Gabriella: Fenntartható, körforgásos üzleti modelleket vizsgálok. A körforgásos üzleti modellekben az erőforrások és a termékek újrahasznosításra kerülnek, csökkentve és végül kiküszöbölve a hulladék keletkezését. Bár az üzleti élet szereplői számára a jelenlegi lineáris termelési gyakorlatról a körkörös szemléletre való áttérés számos előnnyel járhat (új profitlehetőségek, csökkenő nyersanyagköltségek), a megvalósítás terén eddig csak korlátozott előrelépés történt. A kutatás a körforgásos üzleti modellek megvalósítási lehetőségeire és tapasztalataira irányul. Bemutatjuk a körforgásos gazdaság koncepcióját és vizsgáljuk a körforgásos gazdasági megoldások elterjedtségét, az áttérés akadályait és ösztönzőit az egyes iparágakban.

Dr. Kazinczy Eszter: Fő kutatási területeim közé tartozik Dél-Kelet-Európa gazdasága és bankrendszere, valamint a privát bankok működése.

Dr. Krisztián Koppány: Regionális, nemzeti és globális értékláncok (GVC-k) input-output modellezése: volumen- és ármodellek, gazdasági és környezeti hatáselemzés, ártranszmisszió és infláció, strukturális felbontások, hipotetikus eltávolítások, reziliencia és kitettség, regionális és makrogazdasági döntések támogatása.

Módosné Szalai Szilvia Valéria:  "A munkaerőpiac új kihívásai"  - Magyarországon dolgozó külföldi munkavállalók, külföldön tevékenykedő magyarok (új projekt, HÁLÓZATBAN).

A mesterséges intelligencia, robotizáció lehetséges pozitív és negatív hozadékaival is foglalkozom. A kreatív vállalkozás, önállóság az alkalmazotti lét helyett témája szintén  sorra kerül. A munkahelyek megtartó erejét is vizsgálom.

Dr. Reisinger Adrienn: Vállalatok és a társadalom kapcsolódási pontjai, vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR), társadalmi részvétel, fenntarthatóság, vállalati értékteremtés. A kutatási témák fókuszában a KKV szektor áll.

Dr. Remsei Sándor: Kutatásaim két fő témára fókuszálnak. Első tématerület a bioüzemanyagok előállításának és felhasználásának kérdésköre, mely a mobilitással és a fenntarthatósággal szorosan összefügg. A második terület a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalán folyó változások, melyeket mikro- és makroszinten egyaránt vizsgálok. 

Dr. Szabó Róbert: Nemzetiségi kérdés, szecesszionizmus, autonómiák Európában. Magyarország külpolitikája.