Statisztika, Pénzügy és Kontrolling Tanszék munkatársainak kutatási területei
Dr. Ambrus Rita Anna PhD
Adózás és adóztatás egyes kérdései Magyarországon és az európai országokban: magánszemélyek és KKV-k adója, adókedvezmények szerepe, önkormányzati adók, adóigazgatás és adóügyintézés, adórendszer fejlesztése és digitalizálása.
Dr. Berkes Judit PhD
Kutatási témáim mindegyike a regionális tudományhoz köthető. Foglalkozom urbanizációs kérdésékkel, vonzáskörzetet érintő témákkal, azok kidolgozásához kapcsolódó módszertannal, valamint területi elemzéssel. A magyarországi kutatások mellett, a fókusz kiterjed a kelet-közép-európai, valamint a balkán országainak gazdasági földrajzának elemzésére is; a gazdasági szervezetek és tevékenységek különböző koncentrációjára (és annak vizsgálati lehetőségeire). Foglalkozom továbbá a területi elemzések módszertani kérdéseivel, és korlátaival.
Dr. habil Borbély Katalin PhD
Kutatási területeim szorosan kapcsolódnak gyakorlati munkámhoz. Egyrészt a magyar számviteli szabályozás történetét kutatom szekunder és primer módszerekkel, meghatározott szempontok alapján, az elmúlt 150 évre visszamenően. Másrészt fontos terület számomra a magyar adórendszer digitalizációja, kommunikációja és edukációja is.
Dr. Heba Zaher PhD
Kutatásaim azt vizsgálják, hogy a vezérigazgató személyiségjegyei és jellemzői mennyiben befolyásolják az ellátási lánc pénzügyi áramlását, valamint ennek az áramlásnak a vállalati teljesítményre gyakorolt hatását. Vizsgálom továbbá a cégek hatalmának befolyását és következményeit az ellátási lánc kapcsolatokban.
Dr. Horváth Eszter PhD
Kutatásaim és tudományos vizsgálataim egyik fő területét a Győr-Moson-Sopron vármegyében található Kisalföld nagytájának részét képező Szigetköz kistáj mezőgazdaságának, a mezőgazdaság hagyományos és újszerű szereplőinek, valamint kimondottan a győri és a mosonmagyaróvári város környéki mezőgazdasági tevékenység (agglomerációs mezőgazdaság) vizsgálata jelenti. Ehhez kapcsolódóan a másik fő kutatási terület a szigetközi térség vidékfejlesztési problémáinak feltárása és azok megoldási lehetőségeinek kidolgozása.
Dr. Koltai Judit Petra PhD
A fenntarthatóság különböző kérdéseit vizsgálom, különös tekintettel a környezetbarát fogyasztói magatartásra és a fenntartható mezőgazdaságra. Az online szórakozás, digitális médiafogyasztás és az ezzel kapcsolatos fogyasztói magatartás elemzése, a generációs különbségek és preferenciák vizsgálata tartozik a kutatási tevékenységemhez.
Dr. habil Kovács Gábor PhD
Pénzügyi- és fenntarthatósági menedzsment. A pénzügyi menedzsment téma magában foglalja az elsősorban üzleti vállalkozások pénzügyi menedzsment tevékenységére, a kapcsolódó tervezési, irányítási rendszerekre irányuló kutatásokat. A kutatási témám fontos részterülete az Ipar 4.0 és a mesterséges intelligencia koncepciójának megfelelő pénzügyi, controlling és kockázatkezelési rendszerek kialakítása, kiegészítve a pénzügyi szimulációk eszközrendszerének vizsgálatával. A fenntarthatósági menedzsment egyre fontosabbá válik a vállalkozások számára, mivel hozzájárulhat a vállalatok fenntartható fejlődéséhez és hosszú távú sikeréhez. A fenntarthatósági erőfeszítések pozitív hatással lehetnek a vállalati termelékenység és hatékonyság hosszú távú alakulására. A pénzügyi szimuláció alapú vezetői oktatási módszertan felhasználható a felelős és fenntarthatóság-orientált vezetői döntések és gondolkodásmód megerősítésére és tudatosítására. A szimulációk lehetővé teszik, hogy a döntéshozók különféle forgatókönyveket próbálhassanak ki, valamint, hogy megvizsgálhassák azok hosszú távú hatásait. Ezek ugyanakkor lehetővé teszik a vezetők számára, hogy az üzleti értéket a fenntarthatóság indikátoraként mérjék és használják. A szimulációk segíthetik a felhasználókat jobban megérteni a pénzügyi döntések lehetséges következményeit és képesek elősegíteni a jobb döntéshozatalt, figyelembe véve a hosszú távú következményeket is, amelyek kulcsfontosságúak a fenntarthatóság biztosításához.
Dr. Limpók Valéria PhD
A korábbi években a magyarországi adórendszer versenyképességét vizsgáltam, összevetve azt a nemzetközi adózással. Napjaink igen jelentőssé vált kérdése az élet minden területét átható fenntarthatóság. Az elmúlt évben a 2024. évtől nemzetközi szinten bevezetésre került globális minimumadót, mint a fenntartható adópolitika céljából tett jelentős lépést kutattam. Jelenleg egy másik, igen ambiciózus globális célkitűzés, a 2050-re kitűzött nemzetközi klímacélok magyarországi megvalósíthatóságának esélyeit tanulmányozom. A továbbiakban is a fenntarthatóság témakörével kívánok foglalkozni.
Molnár Péter
Fenntarthatósági számviteli kutatások, a vállalati beszámolás területén. Kutatásaimban igyekszem fejleszteni a fenntarthatósági vagy ESG beszámolás menetét, minőségét. Erre a fő eszközeim vállalati beszámolók, standardek elemzése, beszámolási módszertanok és összefüggések automatizált és statisztikai vizsgálata. Emellett fontos megemlíteni, hogy fókuszban van az átalakulóban lévő járműipar, így mobilitási témákkal is foglalkozom, főleg gazdasági illetve fenntarthatósági szempontból.
Dr. Stion Zsuzsa PhD
A vállalkozások, elsősorban kis- és középvállalkozások számviteli rendszere, controlling rendszere és a vállalkozások finanszírozása tartozik a kutatási területemhez, a vállalkozások nyilvános számviteli beszámolójából kinyerhető információk és azok értékelése, időbeni változása.
Dr. Szabó Dániel Róbert PhD
Kutatási területem a reklámzenék marketingkommunikációs hatásának, alkalmazási lehetőségeinek vizsgálatára irányul, különös tekintettel az egyes zenei jellemzőkre, alkotóelemekre, valamint az audiovizuális kapcsolódásokra. A fentiek mellett termőföldek értékelésével, árak területi megoszlásaival, alakulásával is foglalkozom. További kutatásokat folytatok a különböző SDG-k (Sustainable Development Goals) megjelenésére a vállalatok működésében.
Dr. habil Tatay Tibor PhD
A pénzügyi piacok, a pénzügyi intézményrendszer működése, a háztartások megtakarításainak, pénzügyi eszközállományának elemzése, valamint a pénzügyi instrumentumokba való befektetések értékelését kutatom. A makrogazdasági folyamatok pénzügyi szempontú elemzése tartozik a kutatási területemhez.